Covid-19 Otomobil Satışlarını Nasıl Etkiledi?

Avrupa’nın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşu Scope Ratings GmbH, Covid-19’un otomotiv sektörü üzerindeki ciddi etkisinin, pandemi başlamadan önce otomobil üreticileri ve tedarikçilerinin karşı karşıya olduğu döngüsel gerileme bağlamında ele alınması gerektiğini söylüyor. 2020’de küresel hafif araç talebindeki düşüşün 70-75 milyon civarında olması bekleniyor.

Otomotiv Sektörü için İkinci Çeyrek Beklenenden Daha İyiydi

Scope’un analisti Werner Stäblein: “Covid-19, orijinal ekipman üreticileri ve tedarikçileri için çok zor koşullar yarattı ancak pazar zaten son dönemsel yükselişlerinden oldukça keskin bir şekilde dönmüştü. Bununla birlikte üç aylık performanstan sonuçlar çıkarabildiğimiz kadarıyla Avrupa endüstrisi için ikinci çeyrek, pandeminin ciddi ekonomik etkisi göz önüne alındığında belki de beklenenden daha az felaket oldu. Gelirler yoğun baskı altındayken orijinal ekipman üreticileri, işletme zararlarını kontrol altına alabildiler.”

Otomobil Fabrikalarının Salgın Nedeniyle Kapanması Süreci Farklılaştırdı

Otomobil üreticileri, işgücü maliyetlerinden tasarruf etmek için Avrupa’da hükümet destekli kısa süreli çalışma programlarından yararlandılar. Ayrıca likiditeyi garanti etmek için sermaye harcamalarını ve tahvil piyasalarını geri çekmede hızlı davrandılar ya da Fransa’daki Renault SA örneğinde olduğu gibi devlet destekli kredi hatları aradılar. Stäblein, bir diğer önemli faktörün sağlık faktörleri nedeniyle fabrikaların kapatılmak zorunda kalması olduğunu söylüyor. Bu, yönetimin kısa ve keskin bir ekonomik durgunluk umuduyla üretim hatlarını devam ettirdiği ve hükümetlerin müşteriler için satın alma teşvikleri getirmesiyle artan talebin bulunduğu küresel mali kriz deneyiminden farkı gösteriyor. Talepteki düşüş, yine de, otomobil üretiminin temelleri üzerinde ağır bir baskı oluşturacak ve mevcut ekonomik bağlamda satışların 2019 seviyelerine dönmesi için gereken uzun süre dikkate alındığında maliyetleri düşürmek için yönetim üzerinde baskı sağlayacaktır.

Scope Otombil Taleplerinde Kademeli Bir Artış Öngörüyor

Scope, Covid-19 vakalarının önemli bir ikinci dalgası olmayacağını varsayarak Avrupa’da ve dünyanın geri kalanında kademeli ancak eşitsiz bir ekonomik toparlanma öngörüyor.

Stäblein: “Daimler güçlü bir finansal risk profiline sahiptir ve iş riski konusunda, şirketin pazar konumunda ve / veya çeşitliliğinde herhangi bir değişiklik görmemekle birlikte önümüzdeki çeyreklerde daha zayıf kârlılık görüyoruz. Tüketiciler yeni araba satın almak için teşviklerden (Almanya’daki KDV’de geçici indirimler gibi) yararlandıkça Avrupa’daki otomobil satışlarında kısmi bir toparlanma bekliyoruz. Ancak geçmiş deneyimler, otomotiv sektörü için vergilendirmedeki değişikliklerin fazladan talep yaratmaktan ziyade varolan talebi öne çıkma eğiliminde olduğunu gösteriyor.”

Büyük Zararı Otomotiv Tedarik Zincirindeki Küçük Şirketler Görüyor

Stäblein, otomotiv tedarik zincirindeki daha küçük şirketlerin, hükümet destek önlemlerinin bu yılın sonlarında ve 2021’in başlarında sona ermesi nedeniyle sektördeki yavaşlamaya karşı daha savunmasız kalabileceğini belirtiyor. Kredi sigortacısı Euler Hermes, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da otomotiv tedarikçisi, perakendeci ve araç kiralama alt sektörlerinde ikinci çeyrekte 13 iflasın bulunduğunu söylüyor.

You may also like...