Formula 1 Takımları Neden Yeni Pistlerde Test Yapmayacak?

Takımların Formula 1 2020 takvimine sonradan eklenen 4 pistte test yapmaları FIA tarafından yasaklandı. Formula 1 takımları, ne eski ne de yeni araçları ile test gerçekleştiremeyecek. Bu kararın alınmasına uzaktan yapılan oylama ile takımlar onay verdi. Yasağın nedeni hem harcamaları kısmak hem de test yapamayan takımlara karşı haksız rekabetin önüne geçmek.

Formula 1 Hangi Pistlerde İlk Kez Düzenlenecek?

Bu sene Mugello ve Portimao pistleri, ilk kez Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapacak. Sonradan eklenen diğer iki pist ise Imola ve Nurburgring. Imola Pisti’nde en son yarış 2006, Nurburgring’de ise 2013 yılında gerçekleştirildi. Takımların büyük bir kısmı, mevcut araçları ile iki günlük film çekimi testini tamamladı. 2018 ve öncesinde kullanılan araçlarla yapılacak testler için ise FIA ‘nın bilgilendirilmesi gerekiyor.

Kimi Formula 1 Takımları Karardan Önce Yeni Pistlerde Test Gerçekleştirdi

Formula 1 takımlarının bazıları, koronavirüs önlemleri nedeniyle verilen aranın ardından eski araçları ile yeni prosedüre hazır olmak için test gerçekleştirmişti. Bull Ring Pisti’nde Renault, Silverstone Pisti’nde ise Mercedes bu test sürüşlerini düzenledi. Bunun yanı sıra; takımlardan bazıları, FIA tarafından yarış takvimine yeni eklenen pistlerin 2’sinde test sürüşü gerçekleştirmişti. Örneğin Ferrari, Mugello Pisti’nde; AlphaTauri ise Imola Pisti’nde testler gerçekleştirdi. Ancak bu testler yapılırken henüz bu pistlerin 2020 Grand Prix yarışlarında kullanılmasına karar verilmemişti.

FIA Farklı Seriden Araçlarla Sürüşe İzin Veriyor

FIA tarafından alınan karardan önce birçok takım, Ferrari ve AlphaTauri’nin yaptığı gibi yeni pistlerde test yapmayı planlıyordu. Özellikle de en son 2008 / 2009 kış testlerinin gerçekleştirildiği Portimao’da test yapmak önem taşıyordu. Son dönemde ise yalnızca Mercedes, 2017 yılında bu pistte sürüş gerçekleştirmişti. Bu sezon; Renault, Red Bull ve AlphaTauri, Eylül’de yenilenecek Portimao Pisti’nde; 5 takım ise Imola’da sürüş yapmayı planlıyordu. Fakat oylama sonucunda eski araçlarla dahi Mugello, Portimao, Imola ve  Nurburgring pistlerinde test yapılamayacak. Aynı şekilde; reklam çekimlerinin de bu pistlerde yapılmamaması kararı alındı. Ancak Formula 1 takımlarının farklı seriden araçlarla veya pist için tasarlanmamış araçlarla bu pistlerde sürüş yapmalarına izin veriliyor.

You may also like...