Hankook Lastikleri Kore Otonom Sürüş Robotu Yarışına Sponsor Oldu

Hankook Lastikleri, Kore’deki tek otonom sürüş robotu yarışması olan Autonomous Driving Robot Race 2023 organizasyonuna sponsor oldu. Kore Robotik Topluluğu tarafından düzenlenen yarışta, sürücüsüz araçların gerçek dünya senaryolarında herhangi bir sürücü müdahalesi olmadan ve uzaktan kumanda kullanmadan yol alması gerekiyor. Hankook lastikleri sponsorluğunda gerçekleşecek bu yarışta, otonom araçlar şerit değiştirme, sollama ve diğer araçlarla temas kurabilme gibi gerçek dünya sürüş senaryolarını başarıyla tamamlamak zorunda oluyor. Her araç, otonom teknolojisini bir yapay zeka sistemi üzerine kurarak yarışa katılıyor.

Tedarikte Hankook Ventus Z205 Deseni Neden Seçildi?

Autonomous Driving Robot Race 2023 yarışması üç etaptan oluşuyor ve 31 Mart’ta 2023 itibariyle başlamış durumda. 11 Üniversiteden toplam 15 takım yarışmaya katılıyor. Hankook Lastikleri, kuru ve ıslak yollarda mükemmel yol tutuşu sağlayan asfalt yarış lastiği Hankook Ventus Z205 desenini tedarik ediyor. Lastik üreticisi, Hongik Üniversitesi Mekanik Sistem Tasarım Mühendisliği Bölümü ile birlikte çalışarak 30 km/s sınıfı araçlar ve en yüksek hız 100 km/s sınıfı modeller için pnömatik olmayan ve havasız lastikler geliştirmeyi ve tedarik etmeyi hedefliyor. Yarışma süresince toplanacak verilerle, Güney Koreli Lastik üreticisi Hankook için gelecekteki lastik performansını geliştirmesine yardımcı olması hedefleniyor.

Otonom Sürüş Robot Yarışları Ne Anlama Geliyor?

Otonom Sürüş Robot Yarışları, mühendis ve programcılardan oluşan ekiplerin herhangi bir insan müdahalesi olmadan bir yarışta rekabet etmek için kendi kendine giden arabalar veya robotlar geliştirdiği yarışmalardır. Bu yarışmalar, otonom sürüş teknolojisinin geliştirilmesini teşvik etmek ve katılımcı ekiplerin yeteneklerini sergilemek için tasarlanmıştır. Devre yarışları, engelli parkurlar ve dayanıklılık testleri de dahil olmak üzere çeşitli otonom sürüş robotu yarışları vardır. En popüler otonom sürüş robotu yarışlarından bazıları DARPA Grand Challenge, Roborace ve Formula Student Driverless yarışlarıdır. Bunlarda takımlar, kimin otonom aracının parkurda en hızlı ve en doğru şekilde ilerleyebileceğini görmek için birbirleriyle yarışır. Arabalar çevrelerini algılayabilmeli, parkurda nasıl gezinecekleri konusunda kararlar verebilmeli ve hızlarını ve yönlerini kontrol edebilmelidir. Ekipler bu hedeflere ulaşmak için sensörler, kameralar ve yazılım algoritmalarının bir kombinasyonunu kullanmaktadır.

You may also like...