LASİD Kış Lastikleri Ne Zaman Değiştirilmeli Sorusuna Cevap Verdi

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği LASİD, sürücülerin mevsim geçişlerinde kış lastikleri hakkında en çok merak ettikleri soruları yanıtladı. Sıcak havaların etkisini göstermesi ile birlikte sürücüler, soğuk hava koşullarında yol tutuş performansı yüksek olan ve kısa fren mesafesine sahip olan kış lastiklerini ne zaman çıkarmaları gerektiğini merak ediyorlar. “Kış lastikleri çıkartılmazsa ne olur?” sorusu kullanıcılar tarafından soruluyor. Yolcu ve yük taşıyan araçlar için 1 Aralık tarihinden itibaren kullanmanın zorunlu olduğu kış lastikleri ne zaman çıkarılmalı? Mevsim geçişlerinde en merak edilen konulardan biri de sıcak havalarda lastik değiştirilmediğinde bir sorun çıkıp çıkmayacağıdır.

Kış Lastikleri 7 Derece Altındaki Hava Sıcaklıkları İçin İdealdir

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği, kış lastiklerinin 7 derece ve altındaki koşullar için üretildiğinin altını çizdi. Sürücülerin bulundukları ilin valilik açıklamasını takip etmesini öneren LASİD, kış lastiklerinin avantajlarının yükselen sıcaklıkla beraber sona erdiğine vurgu yaptı. Yüksek yol tutuş performansı ve kısa fren mesafesinin güvenliği arttırması ile akıcı bir trafik için zorunlu hale gelen kış lastiği uygulaması 1 Nisan’da sona eriyor. Fakat yükümlülük ortalama hava sıcaklığının 7 derecenin yukarısına çıkmasını da şart koşuyor.

Kış Lastikleri Değişimi için Valilik Kararı Takip Edilmeli

 Hava sıcaklıkları ülkemizde bölgeden bölgeye, şehirden şehre bir hayli değişim göstermekte. Bu durum sürücülerin bu konuda kafa karışıklığı yaşamasına sebep oluyor. Tarih 1 Nisan olarak belirlenmiş olsa da sözgelimi Ağrı’da 1 Nisan’da hâlâ kar görülüyor olabilir. Veya bulunduğunuz ilde hava sıcaklıkları hâlâ 7 derecenin altında kalıyor olabilir. Bu gibi durumlarda kış lastiği uygulamasının bitme tarihine karar verecek olan mercii valiliklerdir. Kış lastikleri ne zaman yaz lastikleriyle değiştirilmeli sorusu için verilecek en doğru yanıt kullanıcılara valilik kararlarını takip etmelerini söylemek olacaktır. LASİD, 1 Nisan tarihinden ziyade yaşadığınız bölgedeki sıcaklığın 7 derecenin üstüne çıkıp çıkmadığını takip etmenizi önermektedir.

Kış Lastikleri Yazın Dezavantajlıdır

LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt “Kış lastiklerini çıkarmadığımızda neler olur?” sorusuna yaz lastiği ve kış lastiği arasındaki farkları vurgulayarak cevap verdi. Kış lastiklerinin yolla temas halinde olan bölgesindeki lastik bileşiğinin kış koşullarına uygun üretildiğini söyleyen Kurt, kış lastiklerinin oluk sayısının daha fazla ve geniş olduğunu da ekledi. Kış lastiklerinde tutunmayı arttıran kılcalların da daha fazla olduğunu söyleyen Kurt, kış lastiklerinin bu özellikler sayesinde daha kısa fren mesafesi ve yüksek yol tutuşu sağladığını belirtti. Bu olumlu özelliklerin sıcak hava koşullarında dezavantaja dönüştüğünü söyleyen Kurt, kış lastiklerinin fren mesafesinin sıcak havalardaki ıslak zemin koşullarında daha uzun olduğuna dikkat çekti. Kış lastiklerinin bütün olumlu özellikleri, yazın kullanıldığında dezavantaja dönüşmektedir. Ayrıca yuvarlanma direncinin yüksek olması nedeniyle sıcak havalarda yakıt tüketimi artar ve kullanıcılar için ekonomik olarak zarar doğmuş olur. Lastikler mevsim geçişlerine uygun olarak zamanında değiştirilmelidir.

You may also like...