Pirelli Formula 1 Yarışları için Yeni Yağmur Lastiğini Tanıttı

Formula 1 lastikleri resmi lastik tedarikçisi Pirelli, bu spor için özel olarak geliştirilen yeni yağmur lastiği desenini tanıttı. Lastik ilk kez İtalya’nın Imola kentinde yapılacak yarışta görücüye çıktı. Pirelli üreticisinin yeni F1 yağmur lastiği, beklenen şiddetli yağışlarla birlikte, önceki uygulamadan önemli bir farklılık olarak, ısıtma pedlerine ihtiyaç duymadan optimum performans sağlamak üzere tasarlandı.

Pirelli Yağmur Lastiği ile Islak Koşullarda Nasıl Verim Alınıyor?

Ön ısıtma gereksinimini ortadan kaldıran yeni yağmur lastiği bileşimi, ıslak pistlerde daha fazla verimlilik sunuyor. Pirelli lastikleri ile yapılan pist testleri, önceki Cinturato Blue modelinin yerini alan yeni lastiklerin ısınmaya gerek kalmadan son derece iyi performans gösterdiğini ortaya koydu. Bu, Formula 1 yarışlarında lastiklerin ön ısıtma olmadan kullanılmasına yönelik yolculukta önemli bir kilometre taşına işaret ediyor.

F1 Yarışları Imola Pistinde Pirelli Lastiği Ne Zaman Denenecek?

Yeni yağmur lastiklerinin kullanılmaya başlanmasının yanı sıra, Formula 1 Imola yarışında yeni bir sıralama formatını da test edecek. Bu format, takımların üç sıralama seansının her birinde farklı lastik bileşenleri kullanmasını gerektirecek. İlk seansta sert bileşimli lastikler, ikinci seansta orta sertlikte lastikler ve son seansta yumuşak bileşimli lastikler kullanılacak.

F1 Lastik Tahsisinde Yapılan Değişiklikler Nedir?

Pirelli Formula 1 organizasyonu yeni sıralama formatı, her araca tahsis edilen lastik seti sayısında ayarlamalar yapılmasına neden olacak. Kaygan lastik tedariği araç başına 13 setten 11 sete düşürülecek ve üç set sert lastik ile dörder set yumuşak ve orta sertlikte lastikten oluşacak. Yağmur lastikleri ve ara lastiklerin tahsisi değişmeyecek, sırasıyla dört set ve üç set olacak.

You may also like...