Otomobiller ve Lastik Seçimi

Lastikler arabayı taşıyan, fren yapıldığında ve dönemeç alınırken arabaları güvenle yola tutuşunu sağlayan, zevkli ve güvenli yolculuklar için, yolun niteliğine bağlı olmaksızın sevdiklerinizin ve sizin güvenliğini sağlayan aracın en mühim parçalarındandır.

Uzun yollarda özellikle çok hızlı gidişlerde oto lastiklerin yol tutuş performansı olabildiğince mükemmel olmalıdır ve bunun gibi uzun yolların bir işkence değil de zevk şekline gelebilmesi gene arabaların lastikleri yardımı ile olmaktadır. Özellikle bunların sağlanması araç sahiplerinin oto lastiği alacaksanız dikkat etmeniz gerekli değişikliklere ve yapacağınız masrafa bağlıdır. İlk olarak merak edilmekte olan soru lastik nasıl incelenmiş olmalıdır.

Lastik J.B Dunlop’un oğlunun 3 tekerli bisiklet için hazırladığı lastik modeli ile hayatımıza girmiş ve bundan sonra geliştirilerek günümüzde kullandığımız lastikler üretilmektedir. Çadırlada kullanılan kumaşların basit olarak tasarlanmış jantların üstüne çivi yardımı ile çakılarak içine hava basılmasıyla elde edilmiş olan ilk tekerlek modeli Goodyear firmasının lastiğin ana ham maddesi kauçuğu kükürt ile pişirip biçimlendirmesi ile lastik iyice gelişmeye ve değişime başlamıştır. Daha sonraları bu tekerlekleri optimize etmek için çelik ile katkı yapılmakta idi. Ve bu zamanlarda bizim can güvenliğinizi sağlayan otolar için en önemli parçalar arasında yer alır.

Çağımızda lastikler kauçuk, kord bezleri ve çelik kuşak teller ile çok farklı kimyasal maddelerin birleşiminden oluşuyor. Lastik sırt, omuz, yanak, topuk bölgesi, topuk telleri, karkas yapı, kuşaklar ve astar gibi kısımlardan meydana gelmiştir. Sırt; lastiğin yol ile temasını sağlayan en üst bölümdür. Sırt bölgesindeki oluklar suyu tahliye edebilmeye, dolu olan blok bölgesi ise çekiş ve fren gücünü aktarmaya yaramaktadır. Omuz; sırt ile yanağın birleştiği bölümdür. Kauçuktan yapılmakta idi. Yanak; lastiğin topuk ve omuz bölgesi arasında kalan bölgesidir.

Yanak yardımıyla arabada konforlu sürüş sağlanır. Topuk; janta temas eden bölümdür. Damak teli lastiği jantın etrafında tutulmasını sağlar; jant ucu üzerinde gerekli esnekliği sağlamaya yarar. Karkas yapı; damak teli ile lastik içinde iletimi sağlar. Kuşaklar; sırt deseninin altında uzanan dar katmanlara diyoruz. Çelik ve bez olan çeşitleri bulunmaktadır. Astar; hava sızdırmazlığını verici kauçuk yapıdır. Lastiğin içindeki havanın dışarı çıkmasını engeller. Lastiğimiz için önemli parçalardan bahsettik ve biraz olsun lastik için neler önemli bir şeydir nelere dikkat edilmelidir benzeri sorulara kafamızda yanıtlar bulduk.

Bir de oto lastik meselesinde özenli davranılması gereken bir öteki hususda jant uygulamasıdır. Lastik ve jant dönüşüm tablosuna göre uygun jant seçimi yapılır. Jant seçimi için eğer tavsiye edilen jant eni 5.0 ise bunun bir 6 5 yahut 5.5’lik jantları seçmek gibi bir genişliği olmaktadır. Nihai tüketicilerin bir kısmı oto lastiğin yanağında bulunan yazılara pek bakmaz. Markanın yanında bulunan bu gibi bilgilerde önemli bir şeydir. 186 65 R 15 85H TL yazan bir lastikte 185 sayısı lastiğin taban genişliğini, 65 sayısı bize oto lastiklerin kesit oranını 15 olan değeride lastiğin jant çapını, R lastiklerin gövde yapısını, 85 yük endeksini H sürat limitini göstermektedir. Bundan böyle lastiklerimizin yanak bölgesine baktığımızda boş gözle değil de bilgi ile dolu gözler ile bakarak en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Kullandığınız lastiklerin olabildiğince uzun ömürlü ve yüksek performanslı olabilmesi için hava basıncı, rot ayarı, balans ayarı, rotasyon, yük endeksine uygun oto lastiğin satın alınması, araç hızı, yolların ve iklim koşullarına dikkat edilmesi lazımdır. Bütün bunların sağlanmasına rağmen uzun yolculuklarda lastik patlarsa nasıl bir yol izlemeniz gerektiği tüm otomobil kullanıcıları nedeni ile bilinmesi gerekmektedir.

Eski tekerlek; bijon anahtarı sayesinde sökülüp yüzde yüz çıkarılmadan kriko yardımı ile oto kaldırılır. Patlamış oto lastik takılı olduğu aksdan ayrılmalıdır ve küçük lastik yada stepne takılır. Böylece seyahate devam edilir. Eski lastik bundan sonra değişmesi lazımdır. Arabalarda 4 lastiğin birden bire değiştirilmesi önerilmektedir. Fakat böyle hallerde bir lastik de alınabilir. Oto lastik değişimine gerekli gerekli olan önemi gösterdikten sonra yeni araç lastiğinizin keyfini çıkartın.

You may also like...