Oto Lastikler ve Jantlar

Otomobillerde Lastik ve Jant Uyumu;

Araçlar için lastik tasarımları çok da önemli olmamasına rağmen günümüzde oldukça önemlidir. Bu önemi anlamanın birçok yolu vardır. Örneğin, günümüzde yapılan Formula 1 yarışlarına baktığınız zaman lastikler bile birbirleri ile yarışmaktadırlar.

Bu da lastiklerin araçlar için ne kadar önemli olduğunu herkese göstermektedir. Lastik firmaları lastiklerini geliştirebilmek için yaptıkları bu araştırmaların masraflarını ise satış yaparak karşılama niyetindedirler.

Bunun için lastik firmaları, araç sürücülerine kendi lastiklerini satabilmek için birbirinden ilginç Lastik Kampanyaları düzenlemektedirler. Firmaların düzenledikleri bu Lastik Kampanyaları ile lastik almadan önce sürücülerin dikkat etmeleri gereken birçok nokta bulunmaktadır. İlk önce alacağınız lastiğin aracınız ile uyumlu olması gerekmektedir.

Eğer aracınızla uyumlu lastikler hakkında hiçbir fikriniz yoksa bunu aracınızın üretici firmasından veya Lastik Kampanyaları düzenleyen firmalardan öğrenebilirsiniz. Bazı araç sürücüleri araçla lastiğin uyumlu olmasının ne gibi faydaları olacak? diye bir soru sorabilirler. Aracınızla uyumlu olan lastik, aracınızın tüm performansını hiçbir kayıp olmadan yola aktaracak ve aracınızın yola tutunuşunu artıracaktır.

Bunun sonucu olarak da aracınızı sürerken aldığınız keyif artacaktır. Lastik alırken dikkat etmeniz gereken diğer önemli bir nokta ise iklim şartlarıdır. Örneğin yağmuru bol olan bir iklimde yaşıyorsanız, aracınızın lastikleri de yağmurlu yollara uygun lastikler olmalıdır. Eğer yaşadığınız iklim hem karlı hem yağmurlu ise, o zaman bu iki iklim içinde ayrı ayrı uyumlu lastik almalısınız.

Bu bakıldığı zaman biraz masraflı gözükebilir ama Lastik Kampanyaları sayesinde bunları daha ucuza alabilirsiniz. Örneğin, bazı firmalar kış lastiği alana yağmur lastiği hediye olarak vermektedir ya da bir lastik alana bir lastik bedava olacak şekilde kampanyalar düzenlemektedir. Sizin yapmanız gereken sadece bu Lastik Kampanyaları hakkında detaylı bilgi edinmektir.

Dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir nokta ise Lastik Kampanyaları yapan firmalardan, daha ucuz olsun diye kalitesiz lastik almaktan kaçınmak olmalıdır. Bu durumda alacağınız kalitesiz lastikler belli bir süre sonunda yıpranarak işlerini yerine getiremez duruma geleceklerdir. Bunun sonucu olarak da aracınız yola daha az tutunacak ve belki de ölümle sonuçlanacak kazalar yapacaksınız. 

Oto lastik kampanyaları sona ermeden fırsatlardan yararlanmanızı tavsiye ediyoruz. Çelik jant satın alırken nelere dikkat etme lazımdır? Önce çelik jantların aplikasyon uygunluk şemasına bakıp otonuza müsait olup olmadığını kontrol edin ve lastiklerinize uyumluluğuna da dikkat edilmesi lazımdır.

Aracınız için tavsiye edilen teknik özelliklerden değişik şekilde tercih yapmamanız sizin yararınıza olacaktır. Çelik jantların yanlış takılması sonucu taşıtınızın ulaşabileceği en yüksek hız, fren aralığı, ön düzen ayarı, yakıt sarfiyatı vb. değerler için kötü yönde etkiler gerçekleşebilir.

Bu yüzden çelik jant satın alırken, daima otonuzun yetkili servisinden teknik olarak bilgi ve destek talep etmenizi tavsiye ediyoruz. Alüminyum alaşımlı hafif jantların kullanımında çelik jantın temizlenmesi mühimdir. Su ile ve deterjan olmadan yumuşak bir fırça sünger ile alüminyum alaşımlı jantları temizlemek en doğrusudur. Neden sırf su denir?

Nedeniyse metal ve ya solvent içerikli temizlik maddeleri ve aşındırıcılar jantlarınızın kaplama ve cilasına zarar vermektedir. Jantlarınızı katı maddelerin darbelerinden korumanız gerekir bilhassa otomobilinizi park ederken kaldırım kenarına ve ya keskin kenarlı yerlere sürtmemeye çok dikkat edin ve özen gösterin. Jant üstünde herhangi bir kaynak, talaş kaldırma, boyama, bijon yeri, somun yuvası veya göbek deliği büyütme, eksen kaydırma doğrultma vb. uygulamaları yapmamalısınız.

Jantlar üretici kuruluşlar sebebi ile trafik için izin verilmiş hava şarlarında ve vasıtaların üretildiği firmalar sebebi ile belirtiliş aks ağırlığına göre denetim edilip satışa çıkarılır. bununla birlikte farklı yol şartlarından ve çok fazla yüklenmelerden kaynaklı olarak alüminyum jantların ziyan görebileceğini hiçbir zaman unutmayın.

Patlamayan ve kuvvetlendirilmiş yanaklara sahip lastiklerin jantları darbeler için daha dayanıklı duruma getirilerek tasarlanarak üretilmektedir. Şirketimizde 2013 senesinin en moda jantlarını inceleyerek aracınız için uygun olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz takdirde hesaplı fiyatlar ve kaliteli ürün satış politikasından yola çıkarak hizmet etmekteyiz. Her türlü alüminyum alaşımlı hafif jant türü firmamızda var olup ithal, yerli, yabancı, çelik jantlar, krom jantlar vb bulunan geniş ürün gamımız dan vasıtanız için en uygun olanını montaj yaptırabilirsiniz.

You may also like...