Hankook, Sürdürülebilir Lastik Üretiminde Yeni Gelişmeleri Duyurdu

Hankook lastikleri, Hyosung Advanced Materials ve SK chemicals ile iş birliği yaparak lastik sektöründe kayda değer bir başarıya imza attı. Kimyasal olarak geri dönüştürülmüş PET (Polietilen Tereftalat) kullanarak lastik geliştirip ticarileştirerek Kore’de öncü oldular. Yenilikçi teknolojiyle üretilen malzeme, elektrikli araçlar için özel olarak tasarlanan Hankook iON lastik ailesi için kord liflerinin üretiminde kullanıldı.

Hankook Lastikleri, Sürdürülebilirlik Serüvenine Nasıl Başladı?

Bu başarı bir gecede gerçekleşmedi. İlgili üç Koreli şirketin iki yıl süren özverili çalışmalarının sonucudur. SK kimyasalları Skypet CR olarak bilinen geri dönüştürülmüş PET’i sağlarken, Hyosung bu malzemeyi kullanarak sağlam bir kord geliştirdi. Hankook daha sonra bu yeniliği, sadece %45 oranında çevre dostu malzeme içermekle kalmayıp aynı zamanda önde gelen bir Avrupalı otomobil üreticisinin yeni araçlarında kullanılmak üzere zorlu testlerden geçen Hankook iON lastiklerinin üretimine dahil etti.

Hankook iON Elektrikli Araç Lastiği Hem Hafif Hem de Güçlü

SK chemicals tarafından PET’in kimyasal olarak işlenmesi için kullanılan teknoloji önemli bir ilerlemeye işaret etmektedir. Kimyasal reaksiyonlar yoluyla atık plastiği parçalayarak geleneksel üretim yöntemlerine sürdürülebilir bir alternatif sunuyor. Hankook iON lastiği sadece çevre dostu olmakla kalmıyor, aynı zamanda otomotiv endüstrisinin katı gereksinimlerini de karşılıyor. Özellikle ağır bataryalarla donatılmış elektrikli araç ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde daha hafif ve daha güçlüdür.

Hankook iON Gelecekte Tamamen Çevre Dostu Malzemelerle Üretilecek

Hankook Lastikleri, geleceğe bakarak 2050 yılına kadar tüm lastiklerinin %100 sürdürülebilir malzemelerden üretildiği bir gelecek öngörüyor. Hankook iON elektrikli araçlar için uyumlu olan lastiğinin başarısı, lastik endüstrisinin sürdürülebilirliğe geçişi için bir emsal teşkil etmektedir. Ayrıca, ürünlerin yaşam döngüleri boyunca çevresel etkilerini değerlendiren ISCC Plus gibi sertifikalarla, bu lastikler döngüsel bir ekonomiye doğru ilerlemeye öncülük ediyor. Bu tür girişimleri gerçekleştirmek için sektörler arası iş birliği çok önemlidir ve Hankook, ortaklarıyla birlikte bu değişimi yönlendirmeye kararlıdır.

You may also like...