Pirelli ve Formula 1 Lastik Sponsorluğu Devam Edecek mi?

Pirelli lastikleri yarış departmanı başkanı, şirketin Formula 1’de kalmayı planladığını ve lastik tedarikçilerinin rekabeti şampiyonaya fayda sağlamayacağını belirtti. Pirelli 2011 yılından bu yana Formula 1’in tek lastik tedarikçisi konumunda. İtalyan üretici yıllar boyunca eleştirildi, ancak şirket her zaman takımların farklı stratejiler kullanmasına izin verecek kadar çabuk aşınan yarış lastikleri üreterek organizatörlerin talebini yerine getirdiklerini söyledi.

FIA Formula 1 Lastikleri Tedariği İçin Neden İhale Açıyor?

Kısa bir süre önce FIA, 2024 sonrası Formula 1 lastikleri için bir ihale açtı ve Pirelli kalması muhtemel. Pirelli yarış bölümü başkanı Mario Isola, “Mevcut durumdan memnunuz” dedi. “Formula 1 çok başarılı bir dönemden geçiyor ve bu başarının bir kısmının organizatörlerin talimatlarına uymamız ve gerekli aşınma seviyesine sahip lastikler geliştirmemizden kaynaklandığına inanıyorum, bu yüzden devam etmekten ve F1’de kalmaktan mutluluk duyarız.” dedi.

Yarış Lastikleri İçin Rekabet Yaratılması Fayda Sağlıyor mu?

Lastik tedarikçileri arasındaki rekabetin şampiyonaya fayda sağlayacağı düşünülse de Pirelli lastik devi bu görüşe katılmıyor. 2000’li yılların başında F1’de Bridgestone ve Michelin lastikleri arasında performansı geliştirmeye devam eden sert bir mücadele olduğu belirtildi. Ancak o zaman daha fazla test yapılabiliyordu, Isola günümüz koşullarında artık bunun mümkün olmadığını söylemektedir.

Pirelli Yarış Bölümü Başkanı: ‘’Pirelli Formula 1 ile Bütünleşmiş Durumdadır’’

Pirelli’ye karşı bazen duyulan tüm eleştiriler göz önüne alındığında, şu soru ortaya çıkıyor: Şirket neden F1’e katılmayı bu kadar çok istiyor? Bu Pirelli’ye gerçekten ne kazandırıyor? “Formula 1’i genellikle teknoloji transferi için kullanıyoruz. Formula araçları dünyanın en hızlı araçları, dolayısıyla lastiklerimizi en zorlu koşullarda test edebiliyoruz ve Formula 1’e katılırken yol lastiklerimizin geliştirilmesinde kullanılabilecek bazı çok iyi fikirler de edindik. Son derece hassas bir sanal lastik modeli geliştirdik ve normal sürücüler için lastiklerimizi oluştururken aynı modeli kullanabiliyoruz. Ayrıca yeni malzemeler, yeni üretim süreçleri ve yeni kalite kontrol yöntemleri geliştirdik. Formula 1’de aslında çok şey oluyor. Markalaşma konusuna gelince, Formula 1’e katılımın bu açıdan Pirelli için çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Pirelli Formula 1 ile ilişkilendiriliyor, bu da dünyanın en iyi yarış şampiyonası için lastik üretebildiğimiz anlamına geliyor.”

You may also like...