Bridgestone Fabrikası için Yeni Yatırım

Premium lastik üreticisi Bridgestone, şirketin Brezilya Bahia’daki lastik üretim tesisine yatırım yapacağını duyurdu. Ülkede premium lastiklere olan talebin artmasıyla birlikte; Bridgestone tesisi genişletmek ve modernize etmek için 700 milyon R$’dan (139 milyon ABD$) fazla yatırım yapmaya karar verdi. Brezilya’daki Bridgestone fabrikası için yapılan yatırım ile lastik üretim kapasitesinin %20’den fazla artması bekleniyor.

Bridgestone Fabrikası Neden Yenileniyor?

Bridgestone fabrikası için genişletme ve modernizasyon çalışmaları gerçekleştirilecek. En son üretim teknolojileri ve Endüstri 4.0 konseptlerinin uygulanmasıyla desteklenen yıllık üretim 3,5 milyondan 4,3 milyona çıkacak. Şirketin sosyal değer ve müşteri değeri yaratma vizyonuyla Brezilya fabrikasında çevre dostu elektrikli ve hibrit araçlar için ihtiyaç duyulan özel lastiklere yönelik artan talebi karşılamak için de hazırlık yapılacak. İlk olarak 2006 yılında Bahia bölgesinde açılan Camaçari fabrikası; binek otomobiller, kamyonetler ve pikaplar için premium lastik üreten 900’den fazla çalışana sahip. 2016 yılında tesis genişletildi ve açılışından bu yana tesis,1 milyar R$ (199 milyon ABD$) kâr sağladı. Bu son yatırım, Bridgestone’un 2050 yılına kadar sürdürülebilir çözüm şirketi olmasını amaçlayan orta / uzun vadeli iş planının bir parçası. Saha genişletmesinin bu yılın sonunda başlaması bekleniyor ve bölgede yaklaşık 420 yeni istihdam yaratılacak.

Türkiye’deki Bridgestone Fabrikası Nerede Yer Alıyor?

Bridgestone lastikler, Türkiye’de Brisa çatısı altında üretiliyor. Aksaray’da yer alan yeni Bridgestone fabrikası, hâlihazırda Endüstrisi 4.0 teknolojisine sahip. Bununla birlikte; Brisa’nın bir de Kocaeli’nde fabrikası bulunuyor. Premium lastik üretimi yapan Japon menşeili firma Bridgestone, dünyanın en büyük 2 lastik üreticisinden biri. Firmanın Avrupa, Afrika, Asya-Pasifik, Kuzey ve Güney Amerika, Orta Doğu, Japonya, Rusya ve Çin’de yaklaşık 180 üretim ve Ar-Ge merkezi yer alıyor. Tüm fabrikalarda aynı kalıplar ve hamur bileşikleri kullanıldığından aynı desen ve etiket değerine sahip ürünler arasında herhangi bir performans farkı bulunmuyor.

Premium Lastik Üreticisi Elektrikli Araç Pazarına Odaklanıyor

Bridgestone Latin Amerika Güney Başkanı Fabio Fossen, yenilenecek Bridgestone fabrikası ile ilgili yorum yaptı: “Bu yatırım, Bridgestone’un Brezilya’da premium lastik pazarına ve elektrikli / hibrit araçlar için lastik üretimine odaklanan orta vadeli sürdürülebilir büyüme iş planının bir parçası. Aynı zamanda taahhüdümüzü ve Brezilya’nın şirketimiz için stratejik önemini pekiştiriyor. Ayrıca, değerli müşterilerimize ve onlarsız Bahia’daki bu yatırımın mümkün olamayacağı inanılmaz özverili çalışanlarımıza teşekkür etmek istiyorum.”

You may also like...