Elektrikli Otomobiller için Nokian Hakkapeliitta Lastikler Geliştirildi

Ekstrem kış koşulları için geliştirilen Nokian Hakkapeliitta serisine yeni üyeler eklenmeye devam ediyor. Nokian Hakkapeliitta R5 EV ise elektrikli araçlar için özel olarak geliştirildi. Ürün, elektrikli otomobil kullanıcıları için daha konfor sağlıyor ve araç menzilini iyileştiriyor. Bu nitelikleri sağlamak için Nokian kış lastiği bileşiği özel olarak optimize edildi. Finlandiyali lastik üreticisi daha önce çivili elektrikli araç lastiği Hakkapeliitta 10 EV’yi piyasaya sürmüştü. Markaya göre yeni Nokian kışlık lastik ise çiviler olmadan çivili lastik işlevi görebiliyor.

Nokian: “Yeni Nokian Hakkapeliitta R5 EV lastiğinin geliştirilmesi, sürücü konforunun artması ve çevresel gürültü kirliliğinin en aza indirilmesi açısından ileriye doğru büyük bir adım. Hakkapeliitta R5 binek otomobil deseninin gürültü seviyesi, zaten oldukça düşük olsa da benzersiz SilentDrive ses emme teknolojisi, akustik sürüş konforunu en üst düzeye çıkarıyor. Lastiğin iç yüzeyine bir gözenekli akustik malzeme tabakası eklenerek olağanüstü düşük gürültü seviyeleri elde edidi. SilentDrive gürültü absorbe teknolojisi, Hakkapeliitta R5 EV’nin tüm ebatlarında mevcut.”

Elektrikli Araç Lastikleri Nasıl Olmalı?

Elektrikli araçlar, içten yanmalı motora sahip araçlardan sadece sessiz olmaları ile ayrılmıyor. Bu otomobiller, aynı zamanda daha fazla ağırlık ve torka sahip. Elektrikli araç lastikleri, bu gücü yola en iyi şekilde iletebilmeli ve yüksek ağırlığa karşı dayanıklı olmalı. Nokian Hakkapeliitta R5 EV, bu gereksinimleri karşılayabilmek için daha güçlü yapıya, güçlendirilmiş sırta sahip. Üreticinin açıklamasına göre; bu dayanıklı yapı, mükemmel stabilite sağlıyor. Yeni Nokian kış lastiği sırtı, yüksek tork ve ağır yükler için özel olarak tasarlandı. Elektrikli otomobil lastikleri, aynı zamanda lastiğin menzilini arttırmaya da katkıda bulunmalı. Yeni Nokian kışlık lastik deseninin standart versiyonu hâlihazırda yuvarlanma direncini azaltan “Green Trace” isimli bileşik ile sunuluyor. Bununla birlikte R5 EV için bu bileşik, menzili arttırmak için daha fazla optimize edildi. Aynı zamanda Nokian Hakkapeliitta R5 EV ‘in aerodinamik yanak tasarımı hava direncini azaltıyor. Bu da menzilin artmasına yardımcı oluyor. Hakkapeliitta R5 EV serisi, Hakkapeliitta R5 ve R5 SUV’de bulunmayan boyutlar da dahil olmak üzere 18″ ile 22″ arasında değişen 27 ebat içeriyor ve çok çeşitli premium araçlarda kullanılabiliyor.

You may also like...