Bridgestone Lastik Üretimi için Güneş Enerjisi Kullanıyor

Bridgestone Lastik Tayland, Chonburi tesisinde kamyon ve otobüs lastiği üretimine güç sağlamak için kullanılan bir güneş enerjisi jeneratörü operasyonunun ilk aşamasına başladı. Tesisin çatısında yer alan 2.160 ayrı güneş panelinden oluşan kurulum, 1MWp kapasitede üretim yapabiliyor. Tesise ilave 4MWp sağlayacak ikinci faz kurulumunun 2024 yılında tamamlanması planlanıyor.

Bridgestone Lastik Tayland (BTMT), 2023 yılına kadar tesisin CO2 emisyonlarını her yıl 30.000 ton azaltacağını tahmin ediyor. 2011 seviyelerine kıyasla CO2 emisyonunun da %50 azalacağı düşünülüyor. Aynı zamanda yenilenebilir enerji kullanımınım yaklaşık %45’e çıkması bekleniyor.

Bridgestone Lastik Tayland genel müdürü Shousuke Namiyama: “Bridgestone yalnızca enerji verimliliğini arttırmak için çözümler aramakla kalmıyor, aynı zamanda herkes için daha sürdürülebilir ve eşitlikçi bir topluma katkıda bulunmaya çalışıyor. Bu güneş paneli girişimi, Bridgestone’un karbon nötr olmaya yönelik uzun vadeli çevresel vizyonunu gerçekleştirmesinde bir başka olumlu adımdır.”

Premium lastik üreticisi, 2023 yılına kadar tamamlanması planlanan Tayland Bridgestone (TBSC) sahasına ve ülkedeki diğer iki tesise (Bridgestone Specialty Tire Manufacturing ve Bridgestone Metalpha) güneş enerjisi jeneratörleri kurmayı planlıyor.

TBSC kısa süre önce ortağı Impact Solar Group ile Nongkhae tesisinde büyük ölçekli 9.9 MWp kapasiteli güneş enerjisi jeneratörünün kurulumu için bir sözleşme imzaladı. Bu, kapasitesi bakımından Bridgestone’un en büyük güneş enerjisi jeneratörü olacak.

You may also like...