Hafif Ticari Araç Satışları Artmaya Başlıyor

İngiltere’deki otomobil ve ticari araç perakendecilerini temsil eden Ulusal Franchise Bayiler Birliği’nin (NFDA) müdürü Sue Robinson, SMMT’nin en son açıkladığı kayıtlı hafif ticari araç satış rakamları hakkında yorum yaptı. Robinson, van bayilerinin Birleşik Krallık’ta yeniden açılmaya başlaması ile yeni ve daha iyi hafif ticari araçlar için talebin giderek arttığını söyledi.

Hafif Ticari Araç Pazarı Haziran Ayında Küçüldü

Hafif ticari araç satışı, İngilitere’de Haziran ayında 30.041 adet ile % 24,8 oranında azaldı. Yılbaşından bu yana pazar % 44.6 oranında küçüldü. Genellikle servis aracı olarak kullanılan 2 tonun altındaki küçük kamyonetler % 49.4 ile en büyük düşüş oranını gördü.  2,0-2,5 tondan daha ağır orta büyüklükteki vanların satışı % 19,1 oranında azalırken, 2,5-3,5 tondan daha ağır olan van satışları % 22,8 oranında düştü.

Yeni Hafif Ticari Araçlar için Talep Artacak

Orta semgent hafif icari araçlar, çoğunlukla serbest meslek sahiplerinden kurumsal filolara kadar çok daha geniş bir pazara sunuluyor. Sonuç olarak; düşüşün diğer segmentlere göre daha az olması, umut verici olarak görülüyor. Sektörün toparlanması ve ilerlemesi bekleniyor. Sue Robinson konuyla ilgili daha fazla açıklamada bulundu: “Daha ucuz, kullanılmış minibüslere olan talep hâlihazırda arttı. Bu da alıcıları filo gereksinimlerini tekrar gözden geçirmeye ve kullanılmış van fiyatları yükseldikçe yeni hafif ticari araç modellerini değerlendirmeye yönlendirecek.”

Hafif Ticari Araç Pazarının Toparlanması Zaman Alacak

Sue Robinson:”Geçtiğimiz aylarda; sadece zorunlu ticari faaliyetler yürütülürken, Avrupa genelinde daha az hafif ticari araç üretildi. Ticari amaçlı ve bireysel satın alıcılar bu belirsiz zamanlarda alışveriş yapmaktan vazgeçti. Sınırlar, yeniden açılmaya başladıkça ve üreticiler yeni hafif ticari araçlar ürettikçe talebin artmaya devam edeceğini umuyoruz ancak 2021 yılına kadar normal seviyelere dönmesi pek mümkün değil.”

You may also like...