Oto Lastik Zinciri Nasıl Takılır

Oto Lastik Zinciri Nasıl Takılır

Oto lastik zinciri günümüzde birçok alternatife sahiptir ve bu ürünlerin kullanım kılavuzlarında nasıl takıldıkları açıklanmaktadır. Bununla birlikte genellikle bu ürünlerde lastiğin arka kısmına geçirilen bir halat bulunmakta; halatın iki kısmı kancalar yardımıyla tutturulmaktadır. Lastik / kar zinciri üzerinde farklı kısımlarda da birbirine kenetlenen sabitleme noktaları yer almaktadır. Böylece zincir, lastiğe gergin bir şekilde oturmaktadır. Bu ürünler, patinaj zinciri ismiyle de bilinmektedir. Kış lastiği yönetmeliği içerisinde oto lastik zinciri ürünlerinden bu isimle bahsedilmektedir.

Oto Lastik Zinciri Ne İşe Yarar?

Oto lastik zinciri, kış lastikleri yetersiz kaldığında; kar seviyesinin yüksek olduğu ya da aşırı buzlanmanın görüldüğü koşullarda kullanılmaktadır. Lastiğin dış yüzeyini saran kar zinciri, lastiğin zemine daha iyi tutunmasını sağlamaktadır. Zorlu kış şartlarında çekiş gücünü arttırarak aracın güvenli bir şekilde ilerlemesinde etkili olmaktadır.

Oto Lastik Zinciri Ne Zaman Takılır?

Oto lastik zinciri kış lastiği yetersiz geldiğinde kullanılmalıdır. Yoğun kar yağışı ve buzlanmanın görüldüğü, özellikle dağlık bölgelerde kış / kar lastikleri yetersiz kalabilmektedir. Ancak kar zinciri, kış lastiğine alternatif olarak görülmemelidir. Kış lastiği yönetmeliği araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması ile kışlık lastik zorunluluğu durumunun ortadan kalkmadığını belirtmiştir.

Oto Lastik Zinciri Bulundurmak Zorunlu mu?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre karlı ve buzlu koşullar için araçta bir çift patinaj zinciri bulundurulmalıdır. Otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon çekici araçlar ve lastik tekerlekli traktörler için oto lastik zinciri bulundurma zorunluluğu geçerlidir.

Kar Zinciri Hangi Lastiklere Takılır?

Genel olarak; önden çekişli araçlarda ön, arkadan çekişli araçlarda arka lastiklere kar zinciri takılması yeterli bulunmaktadır. 4×4 araçlarda ise ön ya da arka aksta bulunan lastiklere oto lastik zinciri takılması önerilmektedir. Kimi araçlarda ise daha fazla hâkimiyet için dört lastikte de de patinaj zinciri kullanılmaktadır. Bu konuda araç kataloğunda yer alan üretici tavsiyesinin dikkate alınması gerekmektedir.

Her Araçta Kar Zinciri Kullanılabilir mi?

Hem ağır vasıtalar hem de binek grubu araçlar için kar zinciri kullanılabilmektedir. Fakat bazı araçlar, teknik nedenlerden dolayı patinaj zinciri kullanımına uygun değildir. Bununla birlikte; araç kullanım kılavuzlarında bazı lastik ebatları için de zincir kullanılmaması gerektiği yazabilmektedir. Araca oto lastik zinciri takmadan önce mutlaka araç üreticisinin tavsiyeleri okunmalıdır.

You may also like...