Otomobil Lastiği Nasıl Saklanır

Otomobil Lastiği Nasıl Saklanır

Otomobil lastiği saklama koşulları, ürünün kullanım ömrü ve yol tutuş performansının korunması açısından önem taşımaktadır. Yanlış koşullarda lastik saklama yapıldığında kimyasal içeriğe sahip olan bu ürünlerin karakteristiğinde değişim olabilmektedir. Aynı zamanda; ezilme ve hasar alma gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Lastik oteli adı verilen depolarda bu işlem; profesyonel bir şekilde, en doğru şartlarda gerçekleştirilmektedir. Ancak uygun ortam ve koşulları sağlayan tüketiciler de oto lastik saklama işlemini gerçekleştirebilir.

Otomobil Lastiği Nerede Saklanır?

Otomobil lastiği saklama için her zaman kapalı ortamlar tercih edilmelidir. Açık havada lastik saklama, ürünlerin üzerinde çatlaklar oluşmasına sebep olabilmektedir. Oto lastikler; her zaman kuru, serin ve temiz bir ortamda saklanmalıdır. Ortamda yağ, gres, benzin ve çözücü maddeler yer almamalıdır. Bu maddeler, otomobil lastik kauçuğuna zarar verebilmektedir. Otomobil lastiği saklama yeri içerisinde elektrik jenaratörü, sıcak borular gibi ısı kaynaklarının bulunmaması gerekir. Aynı zamanda; lastikler, güneş ışığı ve ozona da maruz kalmamalıdır.

Otomobil Lastiği Saklama Öncesi Kontrol Edilmesi Gerekenler

Otomobil lastiği saklama için lastikler araçtan sökülmeden önce hangi konumda takılı oldukları kontrol edilerek not edilmelidir. Bu sayede; tekrar takılırken lastik rotasyonu doğru yapılabilir. Lastik saklama öncesi ürünlerin temizlenmesi de önem taşımaktadır. Oto lastikler, su ile temizlenmeli ve korozyon oluşmaması için ıslak nokta kalmayacak şekilde kurulanmalıdır. Aynı zamanda otomobil lastik dişleri arasında taş, toprak gibi kalıntılar kalmamasına da dikkat edilmelidir.

Lastik Saklama Şekli Ne Olmalı?

Jantsız ve jantlı lastik saklama için öneriler birbirinden farklıdır. Ancak yazlık veya kışlık otomobil lastiği saklama için farklı bir yöntem bulunmamaktadır. Aynı tavsiyeler, üreticiler tarafından tüm lastik tipleri için açıklanmıştır.

Jantsız Lastik Saklama

Jantsız otobil lastiği saklama işleminde ürünlerin araç üzerinde olduğu gibi dik pozisyonda bulunması gerekir. Jantsız lastik saklama için lastiklerin asılması ya da üst üste dizilmesi önerilmemektedir!

Jantlı Lastik Saklama

Jantlı lastik saklama için tavsiye ise tam tersidir. Jantsız oto lastikler, asılmalı ya da üst üste koyulmalıdır. Jantlı otomobil lastiği saklama için ürünlerin dik pozisyonda olması tavsiye edilmemektedir!

You may also like...