Pirelli Lamborghini Urus SE için Özel Lastikler Geliştirdi

Pirelli, Lamborghini ile iş birliği yaparak İtalyan markanın crossover modelinin ilk hibrit versiyonu olan Lamborghini Urus SE için özel yaz ve kış lastikleri geliştirdi. Bu iş birliği, İtalya’daki Nardo pistinde saatte 300 km’yi aşan hızlarda ve Kuzey Kutup Dairesi yakınlarında -30 dereceye kadar düşük sıcaklıklarda gerçekleştirilen zorlu testlerle uzun vadeli bir ortak geliştirme programını içeriyordu.

Lamborghini Urus SE için Pirelli Yaz Lastikleri

Pirelli, yaz sezonu için 21, 22 ve 23 inç olmak üzere üç ebatta sunulan P Zero lastiklerini tanıttı. Bu lastikler, yeni hibrit Urus SE’nin benzersiz özelliklerine uyum sağlamak üzere özel olarak modifiye edildi. 21 inçlik versiyon konforu artırmaya odaklanırken, 23 inçlik lastikler en popüler olması beklenen en sportif varyant olarak tasarlandı. Temel iyileştirmeler arasında gelişmiş yol tutuş hassasiyeti ve öngörülebilirlik, optimize edilmiş profiller ve daha fazla yüke dayanabilen, lastiğin aşırı ısınma potansiyelini azaltan ve aşınma direncini artıran malzemeler yer alıyor. Kullanılan kauçuk bileşimi de ıslak hava dahil olmak üzere çeşitli koşullarda optimum performansı koruyarak konforlu bir sürüş ve düşük yuvarlanma direnci sağlar.

Lamborghini Urus SE için Pirelli Kış Lastikleri

Pirelli ayrıca kış sezonu için Scorpion Winter 2 lastiğinin 22 inçlik özel bir versiyonunu geliştirdi. Bu model, Pirelli’nin crossover ve SUV’lara yönelik kış lastiği segmentine yaptığı en son eklemedir. Lastik deseni, aşındıkça zikzak şekli oluşturan, kullanım ömrü boyunca yüksek çekiş gücünü koruyan ve soğuk havalarda, özellikle de karda güvenliği artıran 3D kılcal kanallar içeriyor. Kuzey Kutup Dairesi’nde test edilen kauçuk bileşimi, kuru asfaltta yüksek tutuş sağlarken düşük sıcaklıklarda elastikiyetini koruyarak kaygan yüzeylerde sürüş kalitesini artırıyor.

Lamborghini Urus İçin Daha Önce Hangi Lastikler Kullanıldı?

Pirelli, standart Lamborghini Urus için daha önce P Zero ve P Zero Corsa (pist odaklı) yaz lastiklerinin, dört mevsim Scorpion Zero All Season’ın ve kış Scorpion Winter ve Scorpion Ice Zero 2 (çivili model) lastiklerinin özel versiyonlarını geliştirmişti. Ayrıca Lamborghini Urus Performante, pistte yasal yarı silik (Semi-slick) olan Pirelli P Zero Trofeo R lastiklerle donatılmıştır. Bu lastikler Urus Performante’nin 2022 yılında Pikes Peak International Hill Climb yarışında rekor kırmasına yardımcı olmuştur.

You may also like...