Pirelli Lastikleri CEO Adaylığına Andrea Casaluci Aday Gösterildi

Pirelli’nin hissedarlarından Camfin, lastik üreticisinin CEO pozisyonu için Andrea Casaluci’yi aday olarak gösterdi. Bu hamle, İtalyan yetkililerin Pirelli’nin ana hissedarı Sinochem’in şirket yönetimi üzerindeki etkisini sınırlamaya yönelik adımlar atmasından kısa bir süre sonra geldi.

Pirelli Lastikleri Yeni CEO İsmini Kim Önerdi?

Camfin tarafından yapılan açıklamaya göre, başlangıçta Pirelli’ye CEO Yardımcısı olarak liderlik etmesi beklenen Giorgio Bruno şirketten ayrıldı. 1992’den bu yana Pirelli lastik üreticisinin başında bulunan Marco Tronchetti Provera’ya ait bir yatırım aracı olan Camfin’in 31 Temmuz’da yapılacak hissedarlar toplantısında Tronchetti Provera’nın icra kurulu başkan yardımcısı olarak kalmasını önermesi bekleniyor.

Marco Tronchetti Provera’nın Pirelli Geleceğine Etkisi Nedir?

Marco Tronchetti Provera’nın Pirelli’nin yönetiminde yer almaya devam etmesi, Camfin’in kendisine icra kurulu başkan yardımcılığı pozisyonunu teklif etme niyetinde olması nedeniyle değerlendiriliyor. Tronchetti Provera’nın kapsamlı deneyimi ve şirketteki uzun süreli görev süresi, kendisini Pirelli’nin stratejik yönünü yönlendirmede değerli bir varlık haline getiriyor.

Pirelli LastikLeri Yönetimine Sinochem ile Altın Güç

İtalyan hükümeti yakın zamanda Sinochem’in Pirelli lastik üreticisini yönetme kabiliyetini kısıtlamak için “altın güç” kuralı olarak bilinen kısıtlamalar getirdi. Bu sınırlamalara rağmen, Sinochem oy haklarını ve şirketteki %37’lik hissesini korumaktadır. Hükümetin müdahalesi ülkenin stratejik varlıklarını korumayı amaçlarken, analistler bu gelişmeler ışığında Tronchetti Provera’nın Pirelli üzerindeki kontrolünü sürdüreceğini tahmin ediyor.

You may also like...