Auto Express Yaz Lastiği Testi: Nokian Wetproof İnceleme

Avrupa’nın en prestijli dergileri arasında yer alan Auto Express 2020’de pandemiden kaynaklı kısıtlamalara rağmen ayrıntılı bir yaz lastiği testi gerçekleştirdi. 2019’da Auto Express’in 235/50 R18 SUV yaz lastiği testinin kazananı Nokian Powerproof olmuştu. 205/55R16 Nokian Wetproof ise 2020’de 3. sırada yer alarak iyi bir sonuç elde etti. Nokian yaz lastiği , isminin hakkını vererek özellikle ıslak zeminlerde güçlü performans sundu.

Nokian Wetproof Yorum

Auto Express: “ Nokian Wetproof , ‘ağabeyi’ Nokian Powerproof’un performansına yetişememiş olsa da büyük markaları arkada bırakmayı başardı. Başarısının kalbi, ıslak zeminde attı. Islak zemin performansı ile Michelin’den sonra 2. sırada yer aldı. Nokian yaz lastiği , sıralamada kendinden önceki lastiklere yakın performans sergiledi. Islak zeminde frenlemede beşinci sırada yer alsa da en iyi lastikle arasında 1 metre dahi fren mesafesi farkı bulunmuyordu. Islak zeminde manevra kabiliyeti testinde ise 1.liğe çok daha yakındı.”

205/55R16 Nokian Wetproof Test Sonuçları

Auto Express, Nokian Wetproof lastiğinin dar virajlarda dahi yüksek çekiş gücüne sahip olduğunu belirtti. Islak zemindeki yüksek performansının yanında kuru zemin performansının da benzersiz olduğunu söyledi. Nokian yaz lastiği , kuru zeminde sıralamada aşağıda görünse de sonuçlar çok yakın olduğundan en iyilere çok yakın yüzdeler elde etti. Lastiğin üstün yuvarlanma direnci performansı da ilk 3’te yer almasını garantiledi.

You may also like...