Brisa İnovasyon Programının Kazananı Kazaları Önleyecek

Brisa’nın; final etabı Kolektif House’ta gerçekleşen “Yolculuğun Öncüleri” adlı inovasyon programı, yolculuğun geleceği için geliştirilen sürdürülebilir mobilite ve akıllı üretim ürünlerine destek verme amacıyla düzenlendi. Sürücünün davranışlarını analiz edip sürücüleri dikkat dağılması, uyku bastırması vb. durumlarda uyararak kazaları azaltma amacıyla geliştirilen Stroma Vision, 10 bin TL’lik ödülü alan proje oldu. Türkiye’nin lastik alanındaki lider markası Brisa’nın öncülüğünde gerçekleştirilen ve Workinlot girişimcilik platformuyla iş birliği hâlinde başlatılan “Yolculuğun Öncüleri” adlı açık inovasyon programında girişimciler ve girişimci adayları bir araya geldi. Yolculuğun geleceğini tasarlama vizyonu ile başlatılan ve 3 aşamada gerçekleşen “Yolculuğun Öncüleri” programı kapsamında 24 ayrı şehirde bulunan 50 üniversiteden katılımcılar yer aldı.

Brisa Jürisi 7 Projenin Finale Kalmasına Karar Verdi

86 proje içinden 7 proje finale kalmayı başardı. Finale kalan girişimler Bluedot, Stroma Vision, Gloits, Apptoway, Selvi Technology “UYAZ” Roadbuddy ve Phoneix oldu. Projenin jürisinde Brisa Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cevdet Alemdar, Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Cenk Alper, Brisa Pazar Geliştirme ve Kalite Güvenilirliği Direktörü Bahadır Olkun, Brisa Bilgi Teknolojileri Direktörü Tekin Gülşen, Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen, Türkiye Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü Mehru Aygül ve Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü Pazarlama Alanı Yardımcı Doçent Oğuzhan Aygören yer aldı.

Brisa Programında Lastik ve Yolculuk Deneyimi Kategorileri Yer Aldı

Bu yıla kadar “Lastiklerin Geri Dönüşümü, Lastik Ömrü ve Performansının Ölçülmesi, Karakteristik Lastikler, Yolda Kalmaya Son, Akıllı Üretim, Yolculuk Deneyiminin Geleceği, Hizmetin Geleceği, Yolculuğun Geleceği” başlıkları altında girişim projelerinin yarıştığı “Yolcuğun Öncüleri” açık inovasyon programı dâhilinde birinci seçilen girişim “Stroma Vision” oldu ve 10 bin TL’lik ödülü almaya hak kazandı. İkinci olan proje ise elektrikli araç sürücülerinin mobil uygulama yardımıyla şarj ünitesi bulmasına imkân tanıyor. Kolektif House üyeliğine hak kazanan Bluedot girişimi kapsamında randevu ve ödeme işlemleri de gerçekleştirilebiliyor.

Brisa Yolculuğun Öncüleri Programı ile Yeniliklere Kapı Aralıyor

Brisa Pazar Geliştirme ve Kalite Güvenilirliği Direktörü Bahadır Olkun, yolculuk deneyimlerinin otonom sürüş teknolojisi, paylaşım ekonomisi, elektrifikasyon, mobilite, bağlanabilirlik konularında meydana gelen değişim ve dönüşümlerle yeni biçimlere bürüneceğini söylerken Brisa’nın hizmet çözümlerinin de bu değişimler çerçevesinde geliştirildiğini söyledi. Olkun, şirketin bir yandan değişen teknolojiye ayak uyduran yenilikler geliştirirken bir yandan da ekosistemlerle uyumlu olmasının gerekliliğini vurgulayarak “Yolculuğun Öncüleri” programının da bu ilke ile hareket etme yolunda ilk adım olduğunu söyledi. Kazanan girişim dışında diğer finale kalan girişimler ile de etkileşimin sürdüğünü söyleyen Olkun, program sayesinde farklı disiplin ve alt yapılardan çok şey öğrendiklerini ve yenilikçi çözüm önerileriyle karşılaşmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti. “Yolculuğun Öncüleri” programı kendini yenileyerek yoluna devam edecek ve önümüzdeki yıllarda da cesur yaratıcı tutkulu girişimcileri bekliyor olacak.

Brisa Ödüllü Stroma Vision Yolculuk Sırasında Sürücüyü Uyarıyor

Uyku, dikkat dağılması, yorgunluk gibi hâlleri tespit ettiğinde sürücüleri uyaran Stroma Vision, ön cama yerleştirilen kızılötesi sensör ile uyarıyı gerçekleştiriyor. Uyarıyı alan sürücü veya filo, sürüşü durdurarak yolculuk güvenliğini sağlıyor. Sensöre yüklenen bu görüntü işleme yazılımı sayesinde ölümlü kazaların önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu hizmetten bireysel sürücüler gibi çok sayıda araç operasyonunu yönetmekte olan filo şirketleri de yararlanabiliyor. İkinci olan girişim ise elektrikli araç kullanıcılarının ödeme ve rezervasyon işlemlerini halletmesine imkân tanırken en yakın şarj istasyonunu bulmayı da sağlayan bir mobil pazar yeri olma özelliği taşıyor. Bu grişim sayesinde şarj ünitesi sahipleri de yarar sağlamış oluyor.

You may also like...