Continental Lastik Alanında Güçlü Finansal Sonuçlar Elde Etti

Continental Lastik Alanında Güçlü Finansal Sonuçlar Elde Etti

Devam eden makro ekonomik zorluklar göz önüne alındığında, premium lastik üreticisi ve teknoloji devi Continental, 2021’in ikinci çeyreğinde saygın finansal sonuçlar elde etti. “Otomotiv Teknolojileri” grubu sektöründeki iş alanları, elektronik bileşenlerin devam eden kıtlığından etkilendi. Ancak “Kauçuk Teknolojileri” grubunda lastik alanındaki olumlu performans sayesinde güçlü rakamlar bildirildi.

Continental Lastikleri Hammadde Fiyatlarına Rağmen Büyüdü

Premium lastik üreticisi Continental’in CEO’su Nikolai Setzer şirketin üç aylık rakamlarını sunarken şunları söyledi: “Hâlihazırda yılın durgun başlamasının ardından devam eden yarı iletken sıkıntısı, beklendiği gibi ikinci çeyrekte otomotiv üretimini ciddi şekilde yavaşlattı. Yonga kıtlığı ve artan hammadde fiyatları, 2021 yılı boyunca otomotiv sektöründe yoğunlaşacak. Kauçuk Teknolojileri grubu sektöründe, mali yılın ilk üç ayındaki olumlu performansı ikinci çeyrekte de geliştirmeye devam ettik. Yükselen hammadde fiyatlarının yarattığı artan zorluklara rağmen, genel olarak yılın ilk yarısını güçlü bir şekilde geçirdik. Otomotiv Teknolojileri grubu sektöründe ise yonga kıtlığının yükü açıkça hissediliyor. Aynı zamanda, büyük ölçekli araç ekranları gibi önemli teknolojilere yönelik büyük siparişler, giderek dijitalleşen teknolojilerimize yönelik artan talebi gösteriyor.”

Continental Lastikleri 2021 2. Çeyrek Finansal Sonuçları

2021’in ikinci çeyreğinde konsolide satışlar, coronavirus pandemisi nedeniyle ilk karantinanın ekonomik sonuçlarından etkilenen bir önceki yılın seviyesinin oldukça üzerinde 9,9 milyar Euro’ya ulaştı (2020 2. Çeyrek: 6,6 milyar Euro, yüzde +49,7). Konsolidasyon kapsamındaki değişiklikler ve kur etkisi öncesi satışlar yüzde 55,3 arttı. Geçen yılın zayıf çeyreğiyle karşılaştırıldığında, düzeltilmiş FVÖK 711 milyon Euro’ya yükseldi (2020 2. Çeyrek: -635 milyon, 1,3 milyar Euro arttı). Bu, yüzde 7,2’lik bir düzeltilmiş FVÖK marjı ile sonuçlandı (2Ç 2020: yüzde -9,8). Net gelir toplamı 545 milyon Euro’ya ulaştı (2020 2. Çeyrek: -741 milyon Euro). İkinci çeyrekte, satın almalar, elden çıkarmalar ve bölünme etkilerinden önceki serbest nakit akışı 327 milyon Euro’ydu. (2020 2. Çeyrek: -1,8 milyar Euro).

Premium lastik üreticisi ve teknoloji devi Continental’in CFO’su Wolfgang Schäfer: “Tarihsel olarak zayıf geçen yılın ardından, sürekli zorlu piyasa ortamına rağmen geçtiğimiz çeyrekte saygın bir sonuç elde ettik. Yüksek düzeyde serbest nakit akışı, temel olarak Nisan ve Haziran ayları arasındaki düşük sermaye harcaması düzeyi ile açıklanmaktadır. Ancak bir bütün olarak yıl için yüzde 7’lik bir sermaye harcaması oranını korumayı planlıyoruz.”

İkinci çeyrekte sermaye harcama oranı yüzde 4,6 olarak gerçekleşti.

Otomotiv Pazarı Rakamları Bölgesel Farklılık Gösterdi

Nisan ve Haziran 2021 arasında otomotiv pazarı gelişiminde bir kez daha önemli bölgesel farklılıklar vardı. Ön rakamlara göre, küresel otomotiv üretimi genel olarak yüzde 8,9 düşüşle 18,8 milyon adede geriledi. Bu yılın ilk çeyreğine göre (20,6 milyon) oldukça düşük bir rakam. Yarı iletkenlerin kötüleşen arz sorunu nedeniyle, üretim rakamları 2021’in ilk çeyreğine kıyasla Kuzey Amerika’da %11,5 düşüşle 3,2 milyon adede ve Avrupa’da %12,0 düşüşle 4,1 milyon adede geriledi. Sadece Çin’de üretim rakamları kabaca aynı kaldı.

You may also like...