Ford 2030’da Yalnızca Elektrikli Otomobil Satmaya Hazırlanıyor

Ford, 2030 yılına kadar Avrupa’da yalnızca elektrikli otomobil satma planının bir parçası olarak Almanya’daki bir fabrikasını modernize etmek için 1 milyar dolarlık yatırım yapıyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre; Almanya’nın Köln kentindeki fabrika, ABD’li otomobil üreticisinin Avrupa’daki ilk geniş hacimli tamamen elektrikli binek otomobil üretim tesisi olacak. Ford, 2026 ortasına kadar Avrupa’da sattığı tüm binek otomobillerin plug-in hibrit veya tamamen elektrikli araçlar olacağını söyledi.

Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley: “Ford Avrupa’yı başarıyla yeniden yapılandırdık ve 2020’nin dördüncü çeyreğinde kârlılığa geri döndük. Şimdi Avrupa’da tamamen elektrikli bir geleceğe doğru ilerliyoruz.”

Elektrikli Otomobil Modelleri Güçlü Talep Görüyor

Rowley, daha katı düzenlemelerin değişimin nedenlerinden biri olduğunu ancak alıcıların da elektrikli araçlar için talebin arttığını gösterdiğini söyledi. CNN International’dan Anna Stewart’a konuşan Rowley, elektrikli otomobil modellerinin “çok güçlü talep” gördüğünü belirtirken; “Tüketiciler bu yönde çok hızlı bir şekilde ilerliyor.” açıklamasında bulundu. Ford, Şubat ayının başlarında 2025 yılına kadar dünya çapında elektrikli araçlar üretmek için en az 22 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. Bu, şirketin daha önce taahhüt ettiği harcamanın neredeyse iki katı. Bu sayı, şirketin 2016’dan 2020’nin sonuna kadar harcadığı 7 milyar doları içeriyor.

Üreticiler Tamamen Elektrikli Otomobil Üretimi için Çalışıyor

Neredeyse tüm otomobil üreticileri, geleneksel içten yanmalı motorlu arabalardan tamamen elektrikli otomobil üretimine geçmek için büyük adımlar atıyor. General Motors (GM) geçtiğimiz günlerde 2035 yılına kadar sadece emisyonsuz araçlar satmak için çalıştığını duyurdu. Elektrikli araçların daha az hareketli parça ve dolayısıyla montaj için daha az işgücü ihtiyacı sayesinde, geleneksel benzinle çalışan arabalardan daha ucuza üretilmesi bekleniyor. Ford, 2017 yılında elektrikli araçlar üretmek için benzinle çalışan arabalara göre % 30 daha az işgücüne ihtiyaç duyacağını tahmin ettiğini söylemişti. Bunun yanında Ford ile 2019 yılında ittifak kurduğunu açıklayan Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VLKAF), Avrupa’da elektrikli araç satışlarının lideri konumunda. Küresel elektrikli otomobil lideri Tesla (TSLA), bu yıl içinde açılacak olan ilk Avrupa fabrikasını Berlin dışında inşa ediyor.

Elektrikli Araçlar Avrupa için Neden Önemli?

Avrupa için elektrikli araçlar neden önemli? Bunun nedeni Avrupa Birliği’nin araçlardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmak için agresif hedefler koyması. Ford ve diğer otomobil üreticileri, bu düzenlemelere uymazlarsa potansiyel olarak büyük cezalarla karşı karşıya kalacak. Bu da Avrupa’nın elektrikli otomobil konusunda ABD’nin önüne geçmesine yardımcı oldu.

Ford CEO’su Jim Farley, yakın tarihli bir konferans görüşmesinde, Avrupa’daki otomobil satışlarının yaklaşık % 10’unun Aralık ayında tamamen elektrikli otomobil olacağını söyledi. Ford için elektrikli araçlar, geçtiğimiz yıl Norveç’te otomobil satışlarının %54’ünü oluşturdu.

You may also like...