Kia’nın Elektrikli ve Hibrit Araçları Satış Rekoru Kırdı

Güney Kore menşeili dev otomotiv firması Kia’nın elektrikli ve hibrit araçları, Avrupa’da rekor şirket satış rakamlarına ulaştı. KIA markasının Avrupa’daki pazar payı, yılın ilk çeyreğinde %3,7 seviyesine yükseldi. 2020’nin ilk çeyreğindeki toplam satışın yaklaşık %20’sini ise elektrikli ve hibrit modeller oluşturdu. Kia, Türkiye’de “Anadolu Grubu” çatısı altında faaliyet gösteriyor.

Elektrikli ve Hibrit Araçlar Yaklaşık %20 Paya Sahip

Elektrikli ve hibrit araçlar her geçen gün hayatımızda daha fazla yer ediniyor. Kia, Avrupa’daki satış rakamları ile bu alandaki üstünlüğünü ispatladı. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) açıkladığı rakamlarda KIA’nın yılın ilk çeyreğinde Avrupa’da 132 binden fazla araç satışı gerçekleştirdiği görülüyor. Bu satışlar arasında toplamda 21 bin 340 adet hibrit, şarj edilebilir hibrit ve elektrikli araç yer alıyor.

Kia Elektrikli ve Hibrit Araç Alanında İddialı

Elektrikli ve hibrit araçlar, 2019 yılının ilk çeyreğinde KIA’nın Avrupa’daki satış rakamlarının %13,4’ünü oluşturuyordu. 2020’nin ilk çeyreğinde ise bu rakam, %18,9’a yükseldi. Bu başarının yakalanmasını sağlayan en önemli faktörlerden biri de KIA’nın tamamen elektrikli modelleri Soul ve Niro’ya, şarj edilebilir hibrit sürümleri bulunan XCeed ve Ceed Sportswagon’un eklenmesi oldu.

Kia 2025’e Kadar 11 Elektrikli Araç Tanıtacak

Kia, geçtiğimiz aylarda duyurduğu Plan S stratejisi ile geleceğin ulaşım modellerine yatırım yapacağını açıklamıştı. KIA, bu kapsamda 2025’e kadar 11 elektrikli model tanıtacağını açıkladı. Otomotiv devi firma, 2025’e kadar uluslararası elektrikli araç pazarında (Çin hariç) %6,6 paya sahip olmayı hedefliyor. KIA’nın ilk çeyrekte Avrupa’da yakaladığı başarı, bu hedef doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor.

You may also like...